„Vaizdinių įsivaizdavimas“: susitikimas su dailininku, knygų iliustruotoju Gabriel Pacheco

Straipsnio autorius: Leidykla „Muzikija“

Pasaulinę šlovę pelnęs tapytojas ir iliustruotojas Gabrielius Pačėko (Gabriel Pacheco) gimė 1973 metais Meksikoje, šiuo metu gyvena Italijoje. Čia kuria autorines iliustracijas knygoms, kuruoja ir veda mokymus tarptautinėje Stepano Zavrelo iliustruotojų mokykloje (International School of Illustration – Zavrel Foundation (fondazionezavrel.it)). Taip pat dirba su istorine Venecijos dizaino įmone „Rubelli“, kuri gamina interjero detales, baldus ir tekstilę. Prekės ženklo portfelyje, be Rubelli Venezia ir Rubelli Casa, taip pat yra patentuoti prekių ženklai Donghia ir Dominique Kieffer by Rubelli, taip pat Armani Casa Exclusive Textiles by Rubelli. 2021 metų Kalėdų vitriną puošė G. Pacheco darbai.

Susitikimo metu autorius kalbės apie knygų estetiką, tendencijas pasaulyje, iliustracijų meno kokybę, kūrybines idėjas, apie įsivaizduojamą vaizdą ir intuiciją kaip estetinę kategoriją, kaip spalva ir kūrybiniai eksperimentai leidžia augti asmenybei ir būti pastebėtam. Dalinsis patirtimi, kaip formuoti iliustraciją, kaip perteikti vaizdinio kūrybinį ir pasakojimo procesą. G. Pacheco teigia, kad „intuicija yra asmenybės estetikos atspindys. Tai kūrybos esmė, padedanti vaizdinį įgyvendinti nuo idėjos pasireiškimo iki vizualios reprezentacijos. Vaizdinių kūrimas nėra išskirtinai dailininko ar filosofo darbas. Pavyzdžiui, rašytojai, – jie sakinyje ne tik iškelia visatą, bet ją konglomeruoja. Vienu prisilietimu apmąsto, o tau belieka klausytis. Sakyčiau: tik mokėk pamatyti“. 

Nacionaliniame vaizduojamųjų menų institute Meksikoje įgyjo scenografo kvalifikaciją, o Valstybiname meno centre baigė meno istorijos studijas. Nuo 1998 metų iliustruoja vaikiškas knygas, poezijos tomus, fantastikos kūrinius – didingų ir pasakiškų vaizdų kūrėjas kuria iliustracijas tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Dailininko darbų neįmanoma supainioti su niekuo kitu. Gabriel Pacheco pasaulyje žinomas ir atpažįstamas dėl rafinuotumo, išskirtinio individualumo, siurrealistinio vizionieriško stiliaus. Jo iliustracijos nukelia į miglotą, subtilių spalvų pasaulį, kartais kupiną keistų būtybių. Mistifikuotas vaizdas dažnai yra apipintas meno istorijos ir metaforinių simbolių, filosofinio naratyvo. Autoriaus kuriamas vaizdas yra lyg tekstas –pasakojantis pasaulio paslapties istoriją. Iliustruodamas klasikines pasakas Gabrielis Pacheco supina pasakos dimensiją su teatriniu matmeniu – taip gimsta pasakojimas per vaizdą. Išskirtinai dailininko kūryboje mėgstami ryškūs ir pastelinius geltonos ir mėlynos spalvos tonai, besikeičiantys su permatoma ochros ir rudos spalvos tonais, kurie pabrėžia gimusios istorijos be žodžių simboliką. 

Autorius pelnė pasaulinį pripažinimą ir ne vieną tarptautinį apdovanojimą įvairiuose konkursuose Ispanijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Japonijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Vokietijoje, Meksikoje, Pietų Korėjoje. 2009 metais Bolonijos vaikų knygų mugėje laimėjo specialųjį prizą „Naujųjų horizontų“ kategorijoje. Laimėjo pirmąją vietą 10-ąkart organizuotame tarptautiniame iliustruotojų konkurse Citta di Chioggia Italijoje. Laimėtoju paskeltas ir XIV Catálogo de Ilustradores de Publicaciones Infantiles konkurse Meksiko mieste. 2010 metais apdovanotas už iliustracijas CJ knygų apdovanojimuose Pietų Korėjoje. 2012 metais laimėjo pagrindinį prizą Šardžos vaikų knygos konkurse.

Po kelis sykius (2007 m., 2008 m.) atrinktas eksponuoti savo darbus Bolonijos vaikų knygų mugėje. Pakviestas dalyvauti tarptautinėje iliustracijų parodoje „I colori del sacro“ Paduvoje (IV ir IX paroda), iliustruotojų bienalėje Portugalijoje (2008 m.) ir Banco del Libro Venesueloje. Nuo 2008 m. autorius įtrauktas į vaikų literatūros katalogą „Baltasis varnas“(„White Ravens“). Taip pat yra gavęs „Quórum“ premiją Meksikoje, laimėjęs konkursą „50 knygų – 50 viršelių“, kurį vykdė JAV grafikos menų institutas. Gabriel Pacheco nominuotas Astridos Lindgren memorialiniam apdovanojimui (2011 m.) ir Hanso Christiano Anderseno apdovanojimui (2016 m.). 

Leidykla „Muzikija“ išleido šiuos autoriaus iliustruotus leidinius: „Batuotas katinas“ (2017) ir „Gulbių ežeras“ (2022).

Daugiau apie autorių ir jo darbus:

Gabriel Pacheco / Artophilia
Gabriel Pacheco – Zavrel Foundation (fondazionezavrel.it)
The dreamlike visions of Gabriel Pacheco | Inspire We Trust
Interviu su autoriumi: Gabriel Pacheco: “No hay nada gratuito en la ilustración” – Fundación La Fuente (fundacionlafuente.cl)
Ilustrador Gabriel Pacheco – YouTube
Jueves de Literatura: Edición ilustrada de ‘El Gato con Botas’ – YouTube
Immaginare il sogno – Corso d’illustrazione a cura di Gabriel Pacheco – YouTube

 

Scroll to Top