Vertės ir stigmų kryžkelėje – kaip įgalinti negalią Lietuvoje?

Nors neįgaliųjų bendruomenės padėtis Lietuvoje pamažu gerėja, vis dar lieka iššūkių, kuriuos turime spręsti. Kuo gyvena ir kaip savo aplinkoje jaučiasi negalią turintys ir su jais dirbantys žmonės? Su kokiais iššūkiais ir kliūtimis šios bendruomenės susiduria šiandien? Kaip galime padėti jas įgalinti, sustiprinti ir padėti gyventi bei jaustis oriai visuomenėje?

Šunys asistentai – dėl reikalingo pokyčio tenka pasistengti iš peties

Nors teisine prasme neįgalūs žmonės nėra apriboti, tačiau dažnu atveju sunku tomis teisėmis pasinaudoti praktiškai. Pavyzdžiui, trūksta neįgaliesiems prieinamų sporto klubų: nėra liftų, brailio žymėjimų ar alternatyvių treniruoklių. Dar sunkiau rasti trenerių, kurie būtų pakankamai drąsūs dirbti su neįgaliu asmeniu. Susiduriama su tuo, jog visuomenėje vis dar per mažai žinome apie negalią, tai vis dar mums svetima ir nejauku. Ajanos Lolat labdaros ir paramos fondo vadovė Ajana Lolat teigia: „Santuokos tarp negalią turinčių ir neturinčių, nors ir legalios – vis dar sunkiai suprantamos. Sunkiai suprantama, kad neįgali moteris galėtų turėti vaikų ir puikiai jais pasirūpinti. Taip pat sunkiai suprantama, kad žmogus su negalia galėtų turėti ir šunį asistentą, už kurį galėtų prisiimti pilną atsakomybę“. Pašnekovė, turinti cerebrinį paralyžių ir asmeniškai susidurianti su negalią turinčio žmogaus problematika, yra aktyvi ir atkakli. Ajana Lolat treniruoja šunis asistentus ir stengiasi pasiekti tokio šuns statuso įteisinimo Lietuvoje, tačiau, deja, susiduria su daugybe kliūčių ir dėl reikalingo pokyčio jai tenka pasistengti iš peties. Dvejojama net ir šunų asistentų nauda. Būtent dėl šių dvejonių ir noro jas išsklaidyti buvo įsteigtas Ajanos Lolat labdaros ir paramos fondas, siekiantis praskleisti negalią gaubiančią nežinios skraistę ir paneigti nusistovėjusias stigmas. Prieš keletą metų įsigijusi šunį mergina suprato, kad Lietuvoje nėra sistemos, kuri padėtų įgyti jos vilkšunei Mulan asistentės išsilavinimą bei teises, todėl nusprendė padaryti viską, kad šią sistemą sukurtų. „Esu socialinių mokslų doktorantė viename iš geriausių universitetų Lietuvoje, dirbu būtent su rodikliais ir sistemomis, kurios sukurtų galimybes žmonių su negalia aktyviam visuomeniniam dalyvavimui bei saviraiškai, todėl jau įgudau atpažinti, kas konkrečiai negalios srityje gali atnešti teigiamus pokyčius“, – sako Ajana.

Šunų asistentų vertė yra dvejopa

Tai vis dėlto, kodėl reikalingas šuo asistentas? Pirmiausia, tai yra fizinė pagalba – specialiai ištreniruotas šuo gali atnešti reikalingus daiktus, atverti duris ar net specialaus mygtuko pagalba iškviesti medikus, jei pastebi, kad šeimininko gyvybei gresia pavojus. Taip pat šuo asistentas teikia ir psichologinę pagalbą. Besirūpindami šunimi asistentu negalią turintys žmonės įgyja pasitikėjimo savimi – jei jau gali savarankiškai pasirūpinti savo šunimi, vadinasi, gali ir dar daugiau. Tačiau kodėl netinka paprastas šuo? Šuo asistentas turi teisę lydėti šeimininką visur ir visada. Galimybių šie šunys atveria tiek, kiek yra žmonių su įvairiomis negaliomis – kiekvienas šuo asistentas savo šeimininkui suteikia būtent tai, ko tuo metu jam labiausiai reikia. Jei silpni socialiniai įgūdžiai, stiprės jie, jei reikia daugiau fizinio aktyvumo, būtent čia negalią turintysis labiausiai patobulės. 

„Nedrįsti užmegzti pokalbio? Sunku susirasti draugų? Šuo asistentas mielai peržengs visus nejaukumo ar nedrąsos barjerus. Jis visada pasirinks sėdėti būtent šalia tavęs, nesvarbu kiek negalios neturinčių žmonių būtų aplinkui. Nes tu jam pats geriausias iš visų. Ir kaip tai gydo širdį, kiek atneša šilumos ir džiaugsmo“, – apie šunų asistentų naudą pasakoja Ajana Lolat bei prideda, jog visa tai įmanoma ir be šuns asistento, tačiau jei žmogus su negalia nori jį įsigyti, ši teisė privalo būti užtikrinta. „Užtikrinant šunų asistentų gyvavimą Lietuvoje tikrai padarytume pažangą šalyje bei sukurtume tendenciją visiems dažniau įžvelgti negalios vertę, o ne istoriškai įsišaknijusias stigmas“, – yra įsitikinusi pirmojo Lietuvos šuns asistento savininkė ir Lietuvos rekordininkė Ajana Lolat, rugsėjį sieksianti Gineso rekordo įveikti 15 km atstumą su ramentais. 

Paremti Ajanos Lolat labdaros ir paramos fondą bei prisidėti prie šunų asistentų įgalinimo Lietuvoje galite čia.

Svarbu parodyti, kad negalia irgi turi didelę galią

„Pirmas blynas“ – prieš ketverius metus įkurtas socialinis restoranas, vienintelis Baltijos šalyse aptarnavimo srityje darbinantis žmones su negalia ir taip suteikiantis galimybę jiems aktyviau įsitraukti į visuomenės veiklą. Restorano įkūrėjas Tim van Wijk dalinasi pastebėjęs, jog Lietuvoje negalią turintiems žmonėms trūksta galimybių įveiklinti savo įgūdžius, sunku rasti darbo vietą. Šie žmonės yra tarsi visuomenės nuošalyje, beveik nematome jų viešumoje, tačiau negalime pamiršti šios socialinės grupės. Norėdamas parodyti, jog neįgalieji taip pat pajėgūs dalyvauti visuomeniniame ir ekonominiame šalies gyvenime, Tim van Wijk nusprendė įkurti restoraną su socialine-edukacine misija. Visgi restorano įkūrimo laikotarpiu laukė nemažai iššūkių: buvo neaišku, kaip reikėtų darbinti negalią turinčius asmenis, kokiu etatu jie gali dirbti, taip pat nebuvo lengva ir rasti potencialius kandidatus. Restorano įkūrėjas taip pat pastebėjo, kad darbo galimybė negalią turintiems asmenims daugumai pasirodė keista ar net neįmanoma, todėl iš pradžių teko susidurti ir su atmetimo reakcija. Pirmaisiais restorano veiklos metais pasitaikydavo klientų, kuriems buvo pernelyg nejauku būti aptarnaujamiems darbuotojų su negalia, tačiau dabar vis daugiau žmonių apsilanko būtent dėl to, kad jiems įdomu ir norisi geriau pažinti negalią. „Nepaisant nusistovėjusių stereotipų apie negalią turinčius žmones, dauguma „Pirmo blyno“ atsiliepimų yra būtent apie puikų ir šiltą aptarnavimą“, – džiaugiasi Tim van Wijk. 

Tim van Wijk dalinasi, kad pagrindinis jų veiklos tikslas yra šviesti visuomenę apie negalią ir parodyti, jog žmonės su negalia yra tokie pat žmonės, kaip ir visi kiti, galintys ir norintys dirbti. „Pirmas blynas“ taip pat rengia mokymus moksleiviams apie dauno sindromą siekiant mažinti neigiamas asociacijas ir stigmą. „Pirmo blyno“ įkūrėjas džiaugiasi, kad vis daugiau mokyklų pačios domisi šiais mokymais, o tai reiškia, kad visuomenės požiūris pamažu keičiasi.

Svarbu, kad neįgaliais žmonėmis patikėtų tiek visuomenė, tiek jie patys

Pastebima, kad Lietuvoje sutvarkyti teisinę bazę ir reglamentavimą, susijusį su negalia yra gana sudėtinga. „Pokyčiai nevyksta sparčiai, bet viskas įmanoma“, – teigia Mindaugas Bilius, Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas. M. Bilius pasakoja, jog neįgaliųjų sportas pamažu keičia visuomenės požiūrį: „Visai neseniai buvo priimtas Vyriausybės nutarimas, kad neįgaliųjų sporto pasiekimų premijos skirtųsi tik 50% nuo sveikųjų sportininkų, kurios anksčiau skyrėsi net 7 kartus. Taip pat Seime jau yra pateiktas projektas dėl to, kad olimpiečių ir parolimpiečių stipendijos būtų vienodos“. Tai didelis pasiekimas labiau ne dėl finansinės naudos, o dėl neįgaliųjų lygybės visuomenėje. Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad taip pat labai svarbu, kad ir negalią turinčio žmogaus požiūris keistųsi: kad priimtų save tokį, koks yra, kad tikėtų, jog yra svarbus ir vertingas visuomenės narys bei kad aktyviai įsitrauktų į visuomenės gyvenimą.

Kas negaliai įgalinti vyks artimiausiu metu?

Restorano „Pirmas blynas“ įkūrėjas vis ieško būdų kaip prisidėti prie socialinės misijos vykdymo. Sulaukus daugybės prašymų atlikti praktiką žmonėms su negalia, gimė nauja idėja. „Pirmas blynas“ įsigijo dviratį, kuriuo galima važinėti mieste ir skirtingose vietose ruošti ir tiekti kavą. Šiuo kavos dviračiu galės nemokamai naudotis praktikantai su negalia. Dalis už parduotą kavą gautų lėšų bus skiriama mokykloms, iš kurių yra praktikantai, o kita dalis bus skirta santaupoms, kad būtų galima įsigyti daugiau kavos dviračių bei taip suteikti galimybę didesnei daliai negalią turinčių žmonių atlikti praktiką. 

Rugsėjo 21 d. 18 val. „Pirmo blyno“ restorane vyks meninių darbų aukcionas, kurį organizuoja Ajana Lolat kartu su Lietuvos socialinių inovacijų klasteriu. Aukciono metu talkins ir šunys asistentai, bus kalbama apie jų teikiamą pagalbą ir vertę. Rudenį planuojamas edukacinių mokymų ciklas visuomenės švietimui apie socialines inovacijas negalios kontekste. 

Visa informacija apie aukcioną ir kitus renginius bus skelbiama Lietuvos socialinių inovacijų klasterio puslapyje.

Scroll to Top